ABBATISSA INGENUITATE PRECIPUA: Zbornik radova sa znanstvenog kolokvija „950. obljetnica Samostana benediktinki Sv. Marije u Zadru (1066.-2016.)”

Pavuša Vežić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Ivan Josipović, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Pavuša Vežić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Ivan Josipović, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; M. Anastazija Čizmin, Samostan benediktinki sv. Marije; Mladen Ančić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest; Tomislav Galović, Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za povijest; Mirjana Matijević Sokol, Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija, Odsjek za povijest; Milenko Lončar, Sveučilište u Zadru, Odjel za klasičnu filologiju; Trpimir Vedriš, Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za povijest; Nikola Jakšić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti

Prije tri godine navršena je 950. obljetnica od godine tisuću šezdeset i šeste, kako je upisano u poznatoj povelji s kojom je Krešimir, kralj Hrvatske i Dalmacije u Šibeniku udijelio kraljevsku slobodu Samostanu svete Marije Zadarske. Prije toga, opatica Cicha je od gradskih prvaka u Zadru dobila crkvicu Svete Marije Male da uz nju osnuje Samostan. O tim okolnostima Sveučilište u Zadru, u suradnji s časnim sestrama i Zadarskom nadbiskupijom, organiziralo je znanstveni kolokvij održan u crkvi Sv. Marije Male, 27. listopada 2016. godine. Ovaj zbornik donosi pisane radove na teme tada održanih predavanja, a prigodno je naslovljen Abbatissa ingenuitate pręcipua („Opatica iznimne plemenitosti”), kako se naša opatica na dva mjesta spominje u samostanskom Kartularu. Njezino ime autori članaka zapisuju u oblicima Cika, Čika, Cicha. Sve tri inačice opatičina imena i prethodno su korištena u brojnoj literaturi o toj znamenitoj Zadranki. Stoga urednici zbornika podržavaju pravo autorâ na osobni izbor oblika pisanja njezina imena.

• Uvodnik urednika
    Pavuša Vežić, Ivan Josipović
  • Predgovor
    M. Anastazija Čizmin
  • Opatica Čika i kralj Petar Krešimir IV.: Bizant u susretu s Hrvatskim Kraljevstvom
    Mladen Ančić
  • Croatia Benedictina: Hrvatsko Kraljevstvo, Petar Krešimir IV. i Ordo sancti Benedicti
    Tomislav Galović
  • Fundacijska listina Samostana Sv. Marije u Zadru
    Mirjana Matijević Sokol
  • Čika u srednjovjekovnoj pisanoj ostavštini: spor Čike i Neže oko četrdeset zlatnika
    Milenko Lončar
  • Podrijetlo i širenje Passio Anastasiae: kako je Sv. Anastazija dospjela u Čikin časoslov?
    Trpimir Vedriš
  • Ecclesiola sancte Marie Minoris i ranoromanička bazilika Sv. Marije Male u Zadru
    Pavuša Vežić
  • Dekoracija zapadnog pročelja bazilike Sv. Marije u 11. stoljeću