Izričajna pragmatika i analiza diskursa: izazovi primjene: Zbornik radova sa znanstvenoga skupa „Rencontres francophones 2019 : Pragmatique énonciative et l'analyse du discours à l'épreuve de l'application“ (Sveučilište u Zadru, 7. – 9. svibnja 2019.)

Barbara Vodanović, Sveučilište u Zadru, Odjel za francuske i frankofonske studije; Mirna Velčić-Canivez, Université de Lille; Tatjana Samardžija, Univerzitet u Beogradu; Zrinka Šimunić; Nathalie Garric, Université de Nantes, CoDiRe; Nina Čolović, Sveučilište u Zagrebu; Antonia de Castro Burica, Sveučilište u Zadru; Lucija Šimičić, Sveučilište u Zadru; Marija Perić, Sveučilište u Zadru; Ivana Zovko, Sveučilište u Zadru

Što je uopće pragmatika, pa time i izričajna pragmatika te u kakvoj je ona vezi s analizom diskursa i primjenom pokušat ćemo pokazati putem osam priloga koje smo prikupili za ovaj Zbornik. Zbornik je dvojezičan, hrvatsko-francuski, a prilozi su objavljeni na jeziku na kojem su izvorno napisani. Svaki je prilog opremljen kratkim sažetkom na drugom jeziku. Sam Zbornik je rezultat ili bolje rečeno, nastavak susreta koji se na Odjelu za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru dogodio u svibnju 2019. godine kada su se tamo održali drugi u nizu Frankofonski susreti. Nakon prvih Susreta koji su u svom fokusu imali Belgiju i  belgijsku književnost i kulturu, ovaj drugi susret dogodio se oko teme koja nadilazi nacionalne ili čak tradicionalno disciplinarne okvire i balansira između triju vrlo aktivnih dimenzija znanosti o jeziku u njenom širem smislu, pragmatike, analize diskursa i primjene tih spoznaja u nastavi jezika.

• Između lingvistike i pragmatike
    jezik, izričaj i tekst
    Mirna Velčić-Canivez
  • Revizija semantičkih konfiguracija gerundiva