Mozak i um: od električnih potencijala do svjesnog bića

Nataša Šimić, Prof. dr. sc., Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Pavle Valerjev, Izv. prof. dr. sc., Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Matilda Nikolić Ivanišević, Doc. dr. sc., Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Irena Pavela Banai, Doc. dr. sc., Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Lozena Ivanov, Mr. sc., Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Tanja Gulan, Dr. sc.; Igor Bajšanski, Izv. prof. dr. sc., Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet Odsjek za psihologiju; Marina Nekić, Izv. prof. dr. sc., Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Benjamin Banai, Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Nataša Šimić, Prof. dr. sc.; Matilda Nikolić Ivanišević, Doc. dr. sc.; Pavle Valerjev, Izv. prof. dr. sc.; Lozena Ivanov, Mr. sc.; Tanja Gulan, Dr. sc.; Igor Bajšanski, Izv. prof. dr. sc.; Marina Nekić, Izv. prof. dr. sc.; Benjamin Banai

Ključne riječi:

mozak, um

„Mozak i um: od električnih potencijala do svjesnog bića“ se bavi pitanjem odnosa mozga i uma, odnosno, pitanjem kako moždana aktivnost stvara mentalna stanja. Ovo pitanje predstavlja jednu od najvećih neriješenih misterija i izazova za znanost u 21. stoljeću. U zadnjih četrdesetak godina, razvojem različitih tehnika za oslikavanje moždane aktivnosti, akumulirano je mnogo novih spoznaja o ovom fascinantnom pitanju. Stoga je od izuzetne važnosti napraviti pregled najvažnijih dostignuća i usmjeriti čitaoce ka proučavanju relevantne literature.

Prof. dr. sc. Dražen Domijan

Knjiga donosi pregled odabranih relevantnih i suvremenih tema iz neuroznanosti i znanstvene psihologije. Na taj način čitatelju omogućuje vrlo dubok uvid u mozak i um, od osnovnih spoznaja o anatomiji i fiziologiji živčanog sustava i pregleda suvremenih istraživačkih tehnika u njegovu proučavanju, preko raskrinkavanja ukorijenjenih mitova o mozgu i prikaza evolucije mozga, do vrlo zanimljivih recentnih znanstvenih spoznaja o neurofiziološkoj pozadini jezika, prostornog vida, deklarativnog pamćenja, svijesti, ljubavi i seksa, te političkog djelovanja. … Pri tome je uredništvo uspjelo u nakani da ovu, vrlo kompleksnu materiju, predstavi na jasan i razumljiv način, prilagođen visokoškolskom udžbeniku.

Izv. prof. dr. sc. Ana Slišković

Riječ je o moderno koncipiranom udžbeniku u kojem su odabrane teme iz područja neuroznanosti opisane na razumljiv način. S obzirom na rastuću važnost nalaza u različitim granama neuroznanosti i njihovoj sve većoj primjeni u raznim sferama ljudskog djelovanja (medicini, obrazovanju, upravljanju ljudskim potencijalima itd.) ovakve su teme itekako relevantne, a dodano je znanje iz tih područja sve traženije u raznim studijskim programima.

Doc. dr. sc. Ivana Hromatko

• Predgovor
  • 1. poglavlje: Putovanje ljudskim mozgom
    Nataša Šimić
  • 2. poglavlje: Snimanje električne aktivnosti mozga
    elektroencefalografija (EEG) i potencijali vezani za događaj (ERP)
    Matilda Nikolić Ivanišević
  • 3. poglavlje: Evolucija mozga
    Irena Pavela Banai
  • 4. poglavlje: Koristimo li samo 10 % mozga?
    Raskrinkavanje najpoznatijeg mita o mozgu
    Pavle Valerjev
  • 5. poglavlje: Prostorni vid i mozak
    Pavle Valerjev
  • 6. poglavlje: Deklarativno pamćenje i mozak
    Lozena Ivanov
  • 7. poglavlje: Jezik i mozak
    Tanja Gulan
  • 8. poglavlje: Svijest i mozak
    Igor Bajšanski
  • 9. poglavlje: Mozak u ljubavi i seksu
    Marina Nekić
  • 10. poglavlje: Politička neuroznanost
    što nam mozak može reći o politici?
    Benjamin Banai

December 27, 2019