Problemi poetike Dostojevstoga

Odjel za rusistiku, Sveučilište u Zadru
Zdenka Matek Šmit
Odjel za rusistiku, Sveučilište u Zadru

Ovaj je rad posvećen problemima poetike Dostojevskoga i razmatra  njegovo stvaralaštvo samo s te točke gledišta. Prema riječima prevoditeljica Dostojevski je jedan od najvećih novatora na području umjetničke forme. Stvorio je, prema njihovom sudu, potpuno nov tip umjetničkoga mišljenja koji su uvjetno nazvale polifonijskim. Taj je tip umjetničkoga mišljenja našao svoj izraz u romanima Dostojevskoga, ali njegovo značenje prelazi granice isključivo romanesknoga stvaralaštva i tiče se nekih osnovnih načela europske estetike. Moguće je čak reći da je Dostojevski stvorio nov umjetnički model svijeta u kojem su se mnogi od osnovnih momenata stare umjetničke forme podvrgli korjenitom preoblikovanju. Zadatak predloženoga rada sastoji se upravo u tome da se teoretsko-literarnom analizom razotkrije to načelno novatorstvo Dostojevskoga.

February 25, 2020

978-953-331-268-2