Izdavačka etika
Izdavačka etika
MemorabiLika, znanstveni časopis interdisciplinarnog karaktera, objavljuje radove iz područja povijesti, kulture, jezika, književnosti i geografije Like. Prvi je broj tiskan 2018. godine. Časopis je namijenjen znanstvenicima, istraživačima, stručnjacima koji su profesionalno usmjereni temi zavičajnosti, povijesti, književnosti i kulture, etnografije, ali i čitateljima zainteresiranima za regionalnu problematiku.
Ova serijska periodična publikacija objavljuje se jednom godišnje u tiskanom i elektroničkom obliku, objedinjuje znanstvene radove, arhivsko gradivo, arhivska obavijesna pomagala, prikaze znanstvene literature, znanstvenih skupova i druge prinose važne za zavičajnu povijest, geografiju i kulturu.
S obzirom na svoju važnost u hrvatskoj znanstvenoj publicistici, časopis djeluje u skladu s temeljnim etičkim načelima i standardima znanstvenog i stručnog rada. Ta se načela odražavaju kroz javno dostupne informacije i otvoreni pristup objavljenim člancima, dvostruko slijepu recenziju, jasno određene uvjete korištenja intelektualnog vlasništva te posvećenost autentičnosti znanstvenih rukopisa i sprječavanju plagijata.
Urednici i recenzenti redovito se educiraju o najnovijim smjernicama, preporukama i primjerima najboljih praksi postupaka recenzije i upravljanja časopisom te sustavno prate istraživanja u području znanstvenog izdavaštva.
Uređivačka politika
Prije predaje rukopisa autori trebaju pažljivo pročitati upute za autore. Uredništvo nepristrano i objektivno donosi odluku o prihvaćanju prijavljenih rukopisa te upozorava o važećim zakonima iz područja zaštite autorskih prava. Uredništvo osigurava povjerljivost svih dostavljenih podataka i brine da sve objavljene radove i recenzije istraživanja pregledaju kvalificirani i mjerodavni recenzenti te da postupak recenziranja bude pošten, konstruktivan, jasan i pravodoban.
Recenzije
Časopis prihvaća isključivo neobjavljene rukopise. Svaki predani rukopis ocjenjuje se prema kriterijima izvornosti i kvaliteti znanstveno - stručnog sadržaja. Ukoliko recenzent smatra da
nije kvalificiran ili da neće biti u mogućnosti na vrijeme izraditi recenziju, dužan je o tome obavijestiti uredništvo i izuzeti se iz recenzentskog postupka. Rukopis se podvrgava sustavu za provjeru autentičnosti, a prije objave dostavlja se lektoru na završno uređivanje kako bi se otklonile pravopisne i gramatičke pogreške te riješile nejasnoće i nedosljednosti. Sve nepreciznosti i sva pitanja rješavaju se u suradnji s autorom. Konačna verzija rukopisa šalje se autoru na provjeru i odobrenje.
Povjerljivost
Uredništvo strogo povjerljivo postupa s predanim rukopisom. Izuzev recenzentima, ono ne otkriva tajne informacije trećim stranama, osim u slučaju sumnje na nedolično ponašanje. I recenzenti su dužni povjerljivo postupati s rukopisom preuzetim za vrednovanje i ne smiju ga ni na koji ga način neovlašteno koristiti. Uredništvo osigurava zaštitu identiteta recenzenata.
Autorska prava
Objavljeni rukopis može se koristiti, distribuirati i reproducirati u bilo kojem mediju nezakonit način, uz obavezno citiranje izvornika, sukladno CC BY 4.0 licenci. Autorska prava na objavljeni rukopis ostaju vlasništvo autora ili vlasništvo nositelja autorskih prava, a trećim stranama daje se pravo na korištenje slobodno i u komercijalne svrhe sve dok se održava njegova cjelovitost i dok su jasno navedeni izvorni autori, detalji citata i izdavač. Pojedinačni korisnici mogu pristupiti, preuzeti, kopirati, prikazati, prilagoditi i prevesti rukopis pod uvjetom da intelektualna i moralna prava, ugled i integritet autora nisu ugroženi.
Etičnost
Potrebno je izbjegavanje bilo kakvih sukoba interesa (financijskih, akademskih, obiteljskih i drugih) na relaciji urednik-uredništvo-recenzent-autor. Uredništvo od svih autora traži potpisanu izjavu kojom oni potvrđuju prihvaćanje autorstva i odgovornost za rad. Prije svojeg pristanka na recenziranje rukopisa recenzenti bi također trebali prijaviti potencijalni sukob interesa (nedavnu ili trajnu suradnju s autorima, uključivanje u pripremu rukopisa, izravni spor s autorima, financijski interes te bilo koju političku, moralnu, ideološku ili sličnu dvojbu). Ako se članovi uredništva pojave kao autori koji su predali rukopis, recenzenti se biraju na način da se umanji moguća pristranost tijekom recenziranja.
Odluke uredništva o prihvaćanju ili odbijanju rada temelje se na njegovoj važnosti, originalnosti i jasnoći, valjanosti istraživanja te relevantnosti za područje na koje se publikacija odnosi, bez obzira na autorov spol, spolnu orijentaciju, vjerska uvjerenja, nacionalnu pripadnost, državljanstvo, politička uvjerenja i slično.
Neobjavljene materijale iznesene u predanom rukopisu ni uredništvo ni recenzenti ne smiju koristiti za vlastita istraživanja bez prethodne pisane suglasnosti autora.
Nedolično ponašanje pri objavi rukopisa
Autori su odgovorni za sadržaj rukopisa i jamče da je on rezultat vlastitog rada te da se oslanjaju na izvore navedene u popisu literature. Istodobno prijavljivanje istoga rukopisa drugim časopisima neetično je i neprihvatljivo. Ako sumnjaju ili im je ukazano na znanstvenu nečestitost autora ili recenzenta, urednici moraju reagirati, bez obzira radi li se o objavljenim ili neobjavljenim radovima.