Rougemontova katarska teza u svjetlu jedne statistike

Autor(i)

  • Vera Gerersdorfer Filozofski fakultet u Zadru

DOI:

https://doi.org/10.15291/radovifilo.1588

Sažetak

Katarska teza Denisa de Rougemonta pripisuje stvaranje trubadurskog lirskog pjesništva utjecaju učenja hereze katara koji su s trubadurima živjeli u istoj zemlji, Okcitaniji, i u isto doba. u XII stoljeću. Realnu mogućnost takvog utjecaja mogla bi potkrijepiti brojčana snaga zastupljenosti katara koja se može iskazati podacima o brojčanim omjerima ili pak nerazmjerima između broja heretika i pravovjernika u općoj masi stanovništva Okcitanije u XII stoljeću. Budući da srednji vijek nije era statistike, potrebno ju je rekonstruirati na temelju brojčanih podataka sporadički rasijanih u — ljetopisima, aktima, registrima, zapisnicima inkvizijskih sudova ltd; — dokumentima i bilješkama iz prošlosti južnofrancuskih zamkova i gradova, bivših azila progonjenog kalarstva; — povijesti migracijskih kretanja katara iz Okcitanije u Italiju i Španjolsku koja također sadrži i poneke brojke i važne datume. U ovom se radu sažeto prikazuju povijesno-statistički elemetni označene višeslojne grade s osnovnim zaključkom da je statistička rekonstrukcija odlučujući zahvat u izloženu problematiku u cilju da se verificira znanstvena utemeljenost Rougemontove teatarske teze što nije dosada još nigdje učinjeno.

Reference

J. Le Goff, Srednjovjekovna civilizacija zapadne Evrope (prijevod sa originala: La Civilisation de l'occident medieval, Paris 1967), Beograd 1974, str. 291/92.
Elie Griffe, Le Catharisme dans le diocese de Carcassonne et le Laura- gais au XII-siecle«, u: Cahier de Fanjeaux 3, 1968, str. 251.
V. Arnold Borst, Die Katharer, Stuttgart, Verlag Hiersemann 1953, str. 123.

Preuzimanja

Objavljeno

05.03.2018.

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni znanstveni rad