LAUDE NITENS MULTA: Zbornik radova s kolokvija u povodu 900. obljetnice Vekenegina epitafa

Pavuša Vežić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Ivan Josipović, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Pavuša Vežić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Ivan Josipović, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; M. Anastazija Čizmin, Samostan benediktinki sv. Marije; Mladen Ančić, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest; Milenko Lončar, Sveučilište u Zadru, Odjel za klasičnu filologiju; Marijana Kovačević, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti; Emil Hilje, Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti

Prije sedam godina navršena je 900. obljetnica od ljeta sto jedanaestog poslije tisuću, kako je 1111. godina ubilježena na grobnom spomeniku opatice Vekenege u Samostanu Sv. Marije Male u Zadru. Koludrice su zapisale kako sjajeći mnogom hvalom leži ovdje sahranjena Vekenega... Sjećajući se tih navoda Odjel za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru, u suradnji s časnim sestrama, organizirao je znanstveni kolokvij koji bijaše održan 4. studenoga 2011. u kapitularnoj dvorani Samostana. Ovaj zbornik rezultat je obrade iznesenih tema, a prigodno je naslovljen upravo početnim riječima Vekenegina epitafa: Laude nitens multa... („Sjajeći mnogom hvalom...”). U zborniku je ime opatice navođeno u dva oblika – Vekenega i Većenega. Oba su znatno zastupljena u literaturi o toj vrijednoj zadarskoj benediktinki. Stoga urednici u ovom zborniku prihvaćaju pravo autora na osobni izbor pisanja oblika njezina imena.

• Uvodnik urednika
    Pavuša Vežić, Ivan Josipović
  • Predgovor
    M. Anastazija Čizmin