Znanstveno istraživanje u psihologiji: vodič za početnike

Ana Slišković, Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Irena Burić, Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Andrea Tokić; Benjamin Banai , Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Irena Pavela Banai, Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju; Jelena Ombla, Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju

Publikacija je zamišljena kao vodič koji bi studentima i ostalim početnicima u znanstveno-istraživačkom radu u području psihologije i srodnih društvenih disciplina trebao poslužiti kao jedinstven izvor relevantnih informacija pri planiranju i provedbi različitih faza znanstvenog istraživanja: od razvoja početne ideje do objave znanstvenog rada. Kroz pet autorskih poglavlja priručnik donosi relevantne smjernice bitne za planiranje istraživanja, prikupljanje podataka u kontekstu različitih pristupa i metoda, kvantitativnu i kvalitativnu analizu i interpretaciju podataka te diseminaciju rezultata, odnosno pisanje znanstveno-istraživačkog izvještaja. Autori poglavlja su znanstvenici koji provode istraživanja u različitim područjima psihologije, odnosno iskusni nastavnici kolegija iz područja istraživačke metodologije i statistike te mentori velikog broja studenata prilikom izrade njihovih završnih i diplomskih radova. Na temelju svog znanstvenog i nastavnog iskustva, autori se nadaju da će priručnik ostvariti svoju osnovnu svrhu, a to je ponuditi studentima, znanstvenicima i stručnjacimakoji planiraju i/ili provode istraživanja, pregled važećih smjernica u različitim fazama procesa znanstvenog istraživanja u psihologiji.

• Predgovor
    Ana Slišković, Irena Burić
  • O urednicama i autorima
  • Što istražiti?
    Andrea Tokić
  • Kako istražiti?
    Ana Slišković
  • Kako obraditi podatke?
    Ana Slišković, Irena Burić
  • Kako napisati znanstveno-istraživački izvještaj?
    Benjamin Banai , Irena Pavela Banai
  • Etički aspekti znanstveno-istraživačkog rada u psihologiji
    Jelena Ombla

September 1, 2021